Loading…

Investimet gjermane në Kosovë: 92 milionë euro për 6 muaj

  • 06/09/2023 | 10:43

Investimet gjermane në Kosovë: 92 milionë euro për 6 muaj

Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare thotë se Investimet Huaja Direkte të këtij vendi në Kosovë për 6-muajshin e parë këtij viti kanë kapur vlerën e 92 milionë eurove.


Sipas OEGJK-së, eksportet e Kosovës në Gjermani deri më sot kanë arritur mbi 50 milionë euro.

“Investimet e Huaja Direkte nga janari deri në qershor të këtij viti kapin vlerën 92 milionë euro”, thuhet në njoftim.

“Në anën tjetër eksporti i produkteve kosovare në Gjermani në 7-mujorin e parë të këtij viti ka mbërritur 52 milionë euro, përballë importit nga Gjermania në Kosovë me 414 milionë euro”, përfundon OEGJK në njoftimin e tyre.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë