Loading…

Irani kërkon ndihmë nga SHBA’të e Franca për t’i analizuar kutitë e zeza nga aeroplani i rrëzuar në Teheran

  • 21/01/2020 | 10:30

Irani kërkon ndihmë nga SHBA’të e Franca për t’i analizuar kutitë e zeza nga aeroplani i rrëzuar në Teheran

Irani ka nevojë për ndihmë teknike nga Franca dhe SHBA’ve për të analizuar të dhënat nga kutitë e zeza të aeroplanit ukrainas që u rrëzua në Iran, transmeton Gazeta Metro.


Kutitë e zeza pësuan dëme fizike, por memoria e tyre është e paprekur pas rrëzimit të aeroplanit u godit nga raketat brenda 3 minutave pas ngritjes nga aeroporti i Teheranit. Dëshmitarët njoftuan se aeroplani u rrëzua pas shpërthimit të raketave.

Përfaqësuesit e Ukrainës që po hetojnë incidentin dhe ekspertët e tjerë pajtohen që regjistruesit e të dhënave janë disa nga pajisjet më të përparuara teknikisht. Por për shkak të dëmtimit të pësuar ata kanë nevojë për disa pjesë për riparim, të cilat do të sigurojnë që ato mund të hetohen në Iran. Një kërkesë për ndihmë teknike i është dërguar Byrosë së Hetimit dhe Analizës për Sigurinë e Aviacionit Civil në Francë dhe Bordin Kombëtar të Sigurisë së Transportit në Shtetet e Bashkuara, por ato nuk janë përgjigjur pozitivisht ndaj kërkesës.

Raporti thotë se Kanada, Suedia, Shtetet e Bashkuara, Franca, Mbretëria e Bashkuar dhe Ukraina po kërkojnë të jenë pjesë e procesit hetimor.
Nëntë anëtarët e ekuipazhit të vrarë ishin shtetas ukrainas, pasagjerët e mbetur përfshinin 146 iranianë, 10 afganë, katër suedezë dhe dy ukrainas, raporti thotë se megjithëse pranoi se disa nga pasagjerët mund të kenë pasur kombësi të dyfishtë./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 28/02/2020 | 21:34
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë