Loading…

Irani lëshon urdhër arrest për Trump, i kërkon Interpolit ta ndihmojë

  • 29/06/2020 | 13:36

Irani lëshon urdhër arrest për Trump, i kërkon Interpolit ta ndihmojë

Irani ka lëshuar një urdhër arresti dhe i ka kërkuar Interpolit ndihmë në arrestimin e presidentit amerikan Donald Trump, dhe dhjetëra të tjerëve që beson se kryen sulmin me dron që vrau një gjeneral të lartë iranian në Bagdad, transmeton Gazeta Metro.


Prokurori i Teheranit Ali Alqasimehr tha të hënën se Trump, së bashku me më shumë se 30 të tjerë Irani akuzon për përfshirje në sulmin e 3 janarit që vrau gjeneral Qassem Soleimani, përballen me “akuza vrasjeje dhe terrorizmi”, njoftoi agjensia gjysmë zyrtare e lajmeve ISNA.

Alqasimehr nuk e identifikoi askënd tjetër që kërkohej përveç Trump, por theksoi se Irani do të vazhdojë të ndjekë ndjekjen e tij edhe pasi të mbarojë presidenca e tij.

Interpol, me qendër në Lyon, Francë, nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Nuk ka të ngjarë që Interpoli ta pranojë kërkesën e Iranit pasi udhëzimi i tij për njoftime e ndalon atë të “ndërmarrë ndonjë ndërhyrje ose veprimtari të një natyre politike”./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë