Loading…

Irani thotë se ka krijuar raketën hipersonike

  • 06/06/2023 | 14:06

Irani thotë se ka krijuar raketën hipersonike

Irani po pretendon se ka krijuar një raketë hipersonike të aftë për të udhëtuar me 15 herë shpejtësinë e zërit.


Njoftimi erdhi pasi tensionet mbeten të larta me SHBA-në lidhur me programin bërthamor të Teheranit.

Televizioni shtetëror i Iranit raportoi se raketa – e quajtur Fattah (Pushtuesi) – kishte një rreze veprimi deri në 1,400 kilometra.

Raporti gjithashtu pretendonte se raketa mund të kalonte përmes çdo sistemi rajonal të mbrojtjes raketore, megjithëse nuk ofroi asnjë provë për të mbështetur pretendimin.

Transmetimi tregoi atë që dukej të ishte një model i raketës që u zbulua nga Garda Revolucionare, organizata paraushtarake e vijës së ashpër të Iranit, përpara presidentit Ebrahim Raisi. Rojet tashmë kanë një arsenal të madh raketash balistike.

Në nëntor, gjenerali i Gardës Revolucionare, Amir Ali Hajizadeh, pretendoi se Irani kishte krijuar një raketë hipersonike, pa ofruar prova për ta mbështetur atë. Ky pretendim erdhi gjatë protestave mbarëkombëtare që pasuan vdekjen në shtator të 22-vjeçares Mahsa Amini pas arrestimit të saj nga “policia e moralit” e vendit.

Armët hipersonike, të cilat fluturojnë pesë herë më shumë se shpejtësia e zërit, mund të paraqesin sfida vendimtare për sistemet e mbrojtjes raketore për shkak të shpejtësisë dhe manovrueshmërisë së tyre.

Kina besohet se po zhvillon armë të tilla, ashtu si SHBA-ja. Rusia pretendon se tashmë është duke i vendosur armët dhe ka thënë se i ka përdorur ato në fushën e betejës në Ukrainë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë