Loading…

Irani vazhdon të refuzojë ndihmat nga ‘forcat e huaja’ , derisa numri i viktimave nga koronavirusi arrin në 2 mijë

  • 25/03/2020 | 15:09

Irani vazhdon të refuzojë ndihmat nga ‘forcat e huaja’ , derisa numri i viktimave nga koronavirusi arrin në 2 mijë

Një zyrtar i lartë iranian të martën përjashtoi ndihmën e “forcave të huaja” për t’u marrë me epideminë e koronavirusit pas një oferte nga një bamirësi mjekësore me qendër në Francë, pasi numri i vdekjeve të vendit nga sëmundja kishte shkuar në 2 mijë, transmeton Gazeta Metro.


“Për shkak të mobilizimit kombëtar të Iranit kundër virusit dhe përdorimit të plotë të aftësive mjekësore të forcave të armatosura, nuk është e nevojshme tani për tani që shtretërit spitalorë të vendosen nga forcat e huaja, dhe prania e tyre përjashtohet”, tha Alireza Vahabzadeh, këshilltari i ministrit të shëndetësisë në Iran.

Mjekët pa Kufij (MSF) kishin thënë të dielën se kishte planifikuar të dërgonte një ekip nëntë anëtarësh dhe pajisje për të ngritur një spital me 50 shtretër, duke ngjallur kundërshtime nga qarqet ultra-konservatorë në Republikën Islamike të cilët akuzuan se stafi i MSF do të shërbente si ” spiunë “.

Zëdhënësi i ministrisë së shëndetësisë Kianoush Jahanpour më herët tha se një rekord 1,762 raste të reja janë konfirmuar në Iran gjatë 24 orëve të kaluara dhe 24.811 njerëz tani dihet se janë infektuar me koronavirusin e ri.

Ai njoftoi 122 vdekje të reja nga virusi, duke rritur numrin zyrtar në 1.934 në një nga vendet më të goditura në botë.

Dy aeroplanët e ngarkesave tashmë kishin mbërritur në Teheran, që mbanin pajisjet e nevojshme për ndërtimin e objektit, shtoi ai, ndërsa “një ekip ndërkombëtar prej nëntë personash, përfshirë dy mjekë të kujdesit intensiv, kishin mbërritur tashmë në Esfahan, ku ishin mirëpritur nga autoritetet lokale të shëndetit “.

OJQ-ja tha se ishte e gatshme “të rishpërndajë me shpejtësi ekipin e saj të urgjencës dhe trajtimin diku tjetër në Iran, ose t’i transferojë shpejt ato në vendet e tjera të rajonit, ku ato janë të nevojshme urgjentisht”.

Irani ka numrin e katërt më të lartë zyrtar të vdekjes nga koronavirusi pas Italisë, Kinës dhe Spanjës, por, ndryshe nga ato vende, ai ende nuk ka për të imponuar ndonjë bllokim të qytetarëve të tij.

Përkundrazi, vendi është në mes të festës dy javore të Vitit të Ri Persian kur rrugët e vendit mbushen me njerëz që vizitojnë familjen.

Udhëheqësi suprem i vendit, Ajatollahu Ali Khamenei u ka kërkuar iranianëve që të ndjekin udhëzimet e shtetit “në mënyrë që Zoti i Plotfuqishëm t’i japë fund kësaj fatkeqësie për popullin iranian, për të gjitha kombet muslimane dhe për tërë njerëzimin”.

Të martën, shefi i të drejtave të KB bëri thirrje që çdo sanksion i vendosur ndaj vendeve si Irani që përballen me pandeminë e re të koronavirusit të “rivlerësohet urgjentisht” për të shmangur shtytjen e sistemeve të tendosura mjekësore në kolaps./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë