Loading…

Isa Mustafa kujton rrëzimin e qeverisë së tij nga Veseli: E ndimuan edhe deputetët e LDK’së

  • 03/09/2018 | 21:08

Isa Mustafa kujton rrëzimin e qeverisë së tij nga Veseli: E ndimuan edhe deputetët e LDK’së

Procesi i vonuar i demarkimit të kufirit më Malin e Zi bëri që Kosova të mos gëzojë liberalizimin e vizave, ndonëse, siç thotë kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, në fund të vitit 2016, vendi kishte arritur të përmbushë të gjitha kushtet, përfshirë edhe luftën kundër krimit dhe korrupsionit.


Ai përmendi vitin 2016 kur po qëndronte në Shtetet e Bashkuara në kohën e mbajtjes së asamblesë vjeshtore të OKB-së ku tha se kishte pasur lutje prej përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, komisionerit për migracion, Dimitris Avramopoulos dhe atij për zgjerim, Johannes Hahn që të votohet marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi.

“I kam takuar atje dhe thanë votojeni se për dy muaj ne do t’i marrim të gjithë hapat që Kosova t’i ketë vizat e liberalizuara”, u shpreh Mustafa.

Mirëpo vonesa me marrëveshjen e demarkacionit rrëzoi edhe qeverinë Mustafa, për çka ai thotë se deputetë të partisë që ai drejton u bën bashkë me kryeparlamentarin Kadri Veseli.

Fillimisht, tha Mustafa, thoshin se janë humbur tetë mijë hektar mirëpo më vonë u ndërruan qëndrimet.

“Në qoftë se ata kanë bërë diçka është që e kanë çu LDK-në në opozitë, vetë deputetët e LDK-së me Kadri Veselin”, ka thënë ai.

“Në qoftë se dikush ka qenë i bindur se bashkë po i humbin tetë mijë hektarë atëherë pse kur është një kryeministër je i bindur që po i humb, kur vjen një tjetër je i bindur që s’po i humb, e është e njëjta marrëveshje mirëpo me rëndësi është që ajo është përmbyll”, ka thënë Mustafa.

Një qëndrim të tillë, ai tha se nuk e ka diskutuar dhe nuk do ta diskutojë meqë secili duhet të mbaj përgjegjësi individuale.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë