Loading…

Ish-ambasadori kosovar kërcënohet edhe me padi nga mbështetësit e shamisë

  • 12/08/2022 | 08:28

Ish-ambasadori kosovar kërcënohet edhe me padi nga mbështetësit e shamisë

Ish-ambasadori i Kosovës në Suedi, Lulzim Peci, është kërcënuar me padi për shkak të qëndrimeve të tij rreth çështjes së shamisë nëpër shkolla – temë që u hap së fundi.


Ai përmes një postimi në Facebook ka shpërndarë mesazhin që iu drejtua se ai do të përballet me gjykatë për “shpifje dhe akuza të pabaza”.

“Lulzim Peci do t’i ofrojë Gjykatës deshmitë sapo kampanja #ndryshojeni_ua_për_shaminë të përfundojë. Në fakt do të dënohet për shpifjet dhe akuzat e pabaza. Ka ardhë koha që gjykatat me i eduku këta përhapës të shpifjeve dhe urrejtjes”, ka shkruar Durim Berisha në profilin e tij në Facebook, që sipas të dhënave që ka publikuar në këtë profil, ka qenë këshilltar ligjor në Gjykatën Kushtetuese.

Kësaj deklarate të Berishës i është përgjigjur Peci, i cili tha se nuk ndalet së folur për këtë çështje, derisa përmendi edhe kërcënimet me jetë.

“Nëse mendoni se përmes kërcënimit me gjykatë do të me ndalni që të merrem me këtë çështje që ka të bëjë me të ardhmen e gjeneratave të reja dhe shoqërisë në vendin tonë, shumë gabim e keni. Për sa i përket gjykatës, shihemi kur të doni, se atje ka çfarë të tregohet edhe për kërcënimet deri me jetë të përkrahësve tuaj, për të cilat ju, si protagonistë të kësaj kampanje keni përgjegjësi direkte!”, ka shkruar Peci.

Peci edhe më herët kishte shkruar rreth kësaj çështje, duke thënë se kampanja e filluar për heqjen e udhëzimit administrativ që ndalon bartjen e shamisë në shkolla fillore dhe të mesme ka të bëjë me futjen e islamit politik.

“Së pari duhet të shtrohet pyetja se çfarë agjende janë duke shtyrë ata që po e kërkojnë këtë gjë? A kemi këtu të bëjmë me të drejtat e njeriut, apo me atë qe e ka emrin e vërtetë – futjen e islamit politik përmes derës së vogël në institucionet shtetërore? Unë jam i bindur që ka të bëjë me të dytën, që në thelb ka të bëjë me ndryshimin e karakterit sekular të Kosovës që do ta shkatërrojë kohezionin shoqëror të popullit tonë”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë