Loading…

Ish-gjenerali i NATO’s bëhet president i Republikës Çeke, mund rivalin populist

  • 28/01/2023 | 17:52

Ish-gjenerali i NATO’s bëhet president i Republikës Çeke, mund rivalin populist

Gjenerali në pension i NATO-s, Petr Pavel, është zgjedhur presidenti i ri i Republikës Çeke, duke larguar kundërshtarin e tij populist Andrej Babis.


61-vjeçari mori 57.6% të votave, siç treguan rezultatet fillestare të publikuara nga zyra shtetërore e statistikave, shkruan BBC.

Babis – i cili shërbeu si kryeministër gjatë viteve 2017 dhe 2021 – pranoi humbjen në një fjalim para mbështetësve menjëherë pas shpalljes së rezultateve.

Ish-gjenerali do të zëvendësojë Milos Zeman, mandati i dytë i të cilit përfundon në mars.

Balotazhi i raundit të dytë midis Babis dhe Pavel u portretizua si një garë midis oligarkisë populiste dhe demokracisë liberale.

Rezultatet e zgjedhjeve pasojnë një fushatë të dëmtuar nga kërcënimet e supozuara me vdekje dhe dezinformatat.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë