Loading…

Ish-kryediplomati ‘shfrytëzon’ kërkesën e Estonisë për BE’në: Liberalizoni vizat për Kosovën, po diskriminohemi nga aleatët

  • 10/08/2022 | 08:15

Ish-kryediplomati ‘shfrytëzon’ kërkesën e Estonisë për BE’në: Liberalizoni vizat për Kosovën, po diskriminohemi nga aleatët

Petrit Selimi, ish-ministër i Punëve të Jashtme i Kosovës, ka thënë se Kosova po diskriminohet nga aleatët në çështjen e liberalizimit të vizave.


Ish-kryediplomati mori shkas nga një deklaratë e kryeministres së Estonisë, Kaja Kallas, e cila i kërkoi BE-së ta ndalojë lëshimin e vizave turistike për rusët. Ajo tha se tani është “koha për t’i dhënë fund turizmit nga Rusia”.

“Dakord në fakt. Në të njëjtën kohë – liberalizoni vizat për Kosovën, shtetin më pro BE-së dhe NATO-s në këtë pjesë të botës. Nëse BE-ja i lejon udhëtim pa viza Venezuelës së Maduros dhe Nikaraguas së Ortegës, me siguri Kosova po diskriminohet nga vetë aleatët tanë?”, ka shkruar Selimi në Twitter.

Më poshtë shkrimi i tij.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë