Loading…

Ish kryeministri francez dhe gruaja e tij vodhën një milion euro: U paguan pa punuar kurrë

  • 30/06/2020 | 08:37

Ish kryeministri francez dhe gruaja e tij vodhën një milion euro: U paguan pa punuar kurrë

Ish kryeministri francez Francois Fillon, është shpallur fajtor për përdorimin e fondeve publike për të paguar gruan dhe fëmijët e tij për punën që ata kurrë nuk i kryenin, transmeton Gazeta Metro.


Gruaja e tij, Penelope Fillon, gjithashtu është dënuar si bashkëpunëtore. Gjykata e Parisit që e ktheu aktgjykimin ende nuk e ka detajuar dënimin. Familja kishte marrë pak më pak se 1 milion € (920,000) përmes punës që nga viti 1998.

Skandali u shkatërrua vetëm tre muaj para zgjedhjeve presidenciale të vendit për vitin 2017, kur Fillon ishte kryesuesi në garë. Duke shkatërruar reputacionin e tij, e pa që u fundos në vendin e tretë në zgjedhje, të cilat u fituan nga Emmanuel Macron.

Prokurorët kërkuan një dënim prej pesë vjetësh për ish-drejtuesin, ndërsa dënuan “praktikat mashtruese, sistematike” të tij.

Prokurorët theksuan mungesën e provave aktuale të punës së saj, përfshirë mungesën e deklaratave për çdo pushim të paguar ose pushim të lehonisë, pasi pagat e saj arritën deri në nëntë herë e pagës minimale të Francës.

Francois Fillon këmbënguli se puna e gruas së tij ishte e vërtetë dhe argumentoi se, sipas ndarjes së pushteteve, sistemi i drejtësisë nuk mund të ndërhyjë në mënyrën se si një ligjvënës organizon punën në zyrën e tij.

Fillon, dikur ligjvënësi më i ri në Asamblenë Kombëtare në moshën 27 vjeç, shërbeu si Kryeministër gjatë mandatit të Presidentit Nicolas Sarkozy, nga 2007 deri në 2012./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë