Loading…

Ish-spiuni britanik: Putin vuan nga një sëmundje e rëndë, e pushtoi Ukrainën për të lënë trashëgimi

  • 14/05/2022 | 20:53

Ish-spiuni britanik: Putin vuan nga një sëmundje e rëndë, e pushtoi Ukrainën për të lënë trashëgimi

Ish-spiuni britanik, i cili shkroi një dosje për Donald Trump dhe ndërhyrjen e dyshuar ruse në fushatën zgjedhore të SHBA-së në vitin 2016, thotë se burimet i kanë thënë atij se Vladimir Putin është “i sëmurë rëndë”, transmeton Gazeta Metro.


Christopher Steele, i cili drejtoi tavolinën e Rusisë në MI6 në Londër midis 2006 dhe 2009 dhe punoi atje në vitet 1990, tha se sëmundja e Putinit ishte “një element” i asaj që po ndodh në Ukrainë.

Ai i tha Sky News: “Sigurisht, nga ajo që po dëgjojmë nga burime në Rusi dhe gjetkë, është se Putini është, në fakt, mjaft i sëmurë rëndë.”

“Nuk është e qartë saktësisht se çfarë është kjo sëmundje – nëse është e pashërueshme apo terminale, apo çfarëdo tjetër. Por sigurisht, unë mendoj se është pjesë e ekuacionit.”

Komentet e tij vijnë pasi gjeneralmajori ukrainas Kyrylo Budanov, në një intervistë ekskluzive me Sky News, tha gjithashtu se lideri rus është i sëmurë rëndë me kancer dhe se një grusht shteti për ta hequr atë është duke u zhvilluar në Rusi.

Spekulimet rreth shëndetit të Vladimir Putin kanë qarkulluar prej disa vitesh, por vetëm janë intensifikuar që kur ai urdhëroi pushtimin e Ukrainës.

Revista New Lines raportoi se ka marrë një regjistrim audio të një oligarku pranë Kremlinit, i cili e përshkruan presidentin rus si “shumë të sëmurë me kancer në gjak”, megjithëse lloji i kancerit të gjakut nuk ishte specifikuar./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë