Loading…

Ish spiuni zbulon detaje tronditëse për princin e Arabisë Saudite

  • 26/10/2021 | 10:27

Ish spiuni zbulon detaje tronditëse për princin e Arabisë Saudite

Princi i kurorës saudite, Mohammed bin Salman dikur mburrej se mund të vriste mbretin e atëhershëm Abdullah, ka pretenduar një ish-zyrtar i lartë i sigurisë, transmeton Gazeta Metro.


Saad al-Jabri, i cili jeton në mërgim në Kanada, përdori një intervistë me mediat amerikane në përpjekje për të ushtruar presion mbi princin e kurorës 36-vjeçar pasi dy nga fëmijët e tij të rritur mbeten në paraburgim në Arabinë Saudite.

Gjatë një interviste në CBS “60 Minutes”, ish-zyrtari saudit i sigurisë pretendoi se Princi Mohammed foli për vrasjen e mbretit të ndjerë në vitin 2014. Në atë kohë, Princi Mohammed nuk kishte asnjë rol të lartë në qeveri, por shërbente si portier në oborrin mbretëror të babait të tij, i cili në atë kohë ishte trashëgimtar i fronit.

Mbreti Salman u ngjit në fron në janar 2015 pasi gjysmë vëllai i tij, Mbreti Abdullah, vdiq nga shkaqe natyrore. Al-Jabri, i cili ndihmoi në mbikëqyrjen e përpjekjeve të përbashkëta kundër terrorizmit me Shtetet e Bashkuara, paralajmëroi gjithashtu Princin Mohammed se ai ka regjistruar një video që zbulon edhe më shumë sekrete mbretërore – si dhe ato të SHBA-së.

Ai tregoi një klip të shkurtër për korrespondentin e 60 Minutes Scott Pelley përpara se të shtonte se videoja e plotë mund të publikohej nëse ai vritej.

Pretendimet e zotit al-Jabri janë përpjekja më e fundit për t’i bërë presion Princit Mohammed pasi fëmijët e tij dyshohet se po përdoren si pengje për të. detyrojnë atë të kthehet në vend.

Nëse kthehet, al-Jabri përballet me burgim ose arrest shtëpiak si ish-shefi i tij, dikur ministri i brendshëm i fuqishëm, Princi Mohammed bin Nayef, i cili u rrëzua nga linja e pasardhësve nga princi aktual i kurorës në 2017.

al-Jabri, 62 vjeç, pretendon se princi i kurorës nuk do të pushojë derisa “të më shohë të vdekur” sepse “ai i frikësohet informacionit tim”. Ai e përshkroi Princin Mohammed si “një psikopat, vrasës”.

Princi i kurorës tërhoqi protesta globale pasi doli se ndihmësit që punonin për të kishin vrarë kritikun saudit Jamal Khashoggi brenda Konsullatës saudite në Turqi në tetor 2018.

Pasi regjistrimet nga brenda konsullatës u zbuluan nga autoritetet turke, sauditët pretenduan se kishte qenë një përpjekje që synonte ta kthente me forcë Khashoggi në vend dhe se ajo shkoi keq.

Pasi regjistrimet nga brenda konsullatës u zbuluan nga autoritetet turke, sauditët pretenduan se kishte qenë një përpjekje që synonte ta kthente me forcë Khashoggi në vend dhe se ajo shkoi keq.

Princi i kurorës mohoi çdo njohuri për operacionin, pavarësisht nga një vlerësim i inteligjencës amerikane për të kundërtën.

Al-Jabri pohoi se në një takim të vitit 2014 me Princin Mohammed bin Nayef, i cili ishte kreu i inteligjencës si ministër i brendshëm në atë kohë, shumë më i riu Princi Mohammed bin Salman tha se ai mund të vriste mbretin Abdullah për t’i hapur rrugën ngjitjes së babait të tij në fron.

“Ai i tha atij, ‘Unë dua të vras ​​mbretin Abdullah. Unë marr një unazë helmuese nga Rusia. Më mjafton vetëm të shtrëngoj dorën me të dhe ai do të përfundojë’,” tha al-Jabri, duke pretenduar se Inteligjenca saudite e mori seriozisht kërcënimin.

Ish-këshilltari i sigurisë tha se çështja u trajtua brenda familjes mbretërore, por ende ekziston një video incizim i atij takimi. Qeveria saudite i tha transmetuesit amerikan se zoti al-Jabri është “një ish-zyrtar i diskredituar qeveritar me një histori të gjatë fabrikimi dhe krijimi shpërqendrime për të fshehur krimet financiare që ka kryer”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë