Loading…

Ish-ylli i Premier League i bllokuar në rrënoja pas tërmetit në Turqi

  • 06/02/2023 | 14:54

Ish-ylli i Premier League i bllokuar në rrënoja pas tërmetit në Turqi

Ish-ylli i Chelsea dhe Newcastle United, Christian Atsu është në mesin e viktimave që thuhet se janë bllokuar nën rrënoja pas një tërmeti të madh që goditi Turqinë ndërsa përpjekjet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë, transmeton Gazeta Metro.


Disa anëtarë të ekipit të tij të ri duhej të shpëtoheshin pas tërmetit dhe Atsu tani raportohet të jetë në mesin e atyre që janë ende të zhdukur ndërsa një operacion kërkimi dhe shpëtimi po zhvillohet. Drejtori sportiv i klubit, Taner Savut, është gjithashtu i bllokuar ndërsa përpjekjet për lirimin e tyre vazhdojnë.

Atsu iu bashkua Chelseat si i ri në vitin 2013 nga Porto përpara se të dërgohej në një sërë periudhash huazimi. Ai kaloi kohë në Everton dhe Bournemouth përpara se të kalonte në Newcastle United në 2017, duke mos luajtur kurrë një ndeshje në Premier League për Chelsean.

Ai u largua nga Magpies pasi kishte luajtur mbi 100 ndeshje në 2021 për t’u bashkuar me skuadrën saudite Al-Raed, por u largua nga Lindja e Mesme për në Turqi gjatë verës. Ai shënoi golin e tij të parë për klubin këtë fundjavë, vetëm disa orë para se të godiste tërmeti.

Më shumë se 1,300 njerëz kanë humbur jetën në katastrofë, me 6,000 të tjerë të plagosur, sipas zyrtarëve. Një pasgoditje masive me magnitudë 7.5 ballë goditi jugun e Turqisë disa orë pas tërmetit fillestar. Raportet thonë se është ndjerë edhe një herë në Siri dhe gjithashtu në Kurdistanin irakian.

Të tjerë futbollistë dhe sportistë janë përfshirë në kaos. Gruaja e menaxherit të Hatayspor, Volkan Demirel ndau një mesazh lotësh pas një pasgoditjeje masive me magnitudë 7.5 ballë që goditi jugun e Turqisë disa orë pas tërmetit origjinal.

“Hatay është në një mënyrë shumë të keqe”, tha Zeynep Sever Demirel në një video të shpërndarë në mediat sociale. Një numër i miqve të saj besohet se janë ende të bllokuar nën rrënoja, me frikën se edhe më shumë futbollistë mund të preken nga fatkeqësia.

Portieri turk Eyup Turkaslan ishte gjithashtu mes të bllokuarve nën rrënoja, me Yeni Malatyaspor, ku Turkaslan luan futbollin e tij, duke shpërndarë një foto të portierit me mbishkrimin “Lutjet tona janë me ju”.

Sipas Haber Global, futbollistët e skuadrës Marasspor mund të kenë qëndruar në një hotel të shkatërruar si pasojë e tërmetit. Një ekip volejbolli për meshkuj dhe një ekip volejbolli për vajza nën 14 vjeç u prekën gjithashtu, me disa të mbijetuar që u nxorrën nga rrënojat.

Një numër mundësish besohet gjithashtu të jenë të bllokuar, sipas Birgun. Taha Akgul, një mundës olimpik nga Turqia, ka bërë thirrje për ndihmë mes sugjerimeve se 30 dhe 40 prej atletëve janë prekur.

“Përcjell urimet e mia më të mira për të gjithë qytetarët tanë që u prekën nga tërmeti që ndodhi në Kahramanmaraş dhe u ndje në shumë pjesë të vendit tonë”, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në një deklaratë. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë