Loading…

Ishte beteja më e përgjakshme, fillon dorëzimi i Bakhmutit tek ushtria ruse

  • 25/05/2023 | 14:07

Ishte beteja më e përgjakshme, fillon dorëzimi i Bakhmutit tek ushtria ruse

Kreu i trupave mercenare ruse Wagner ka lajmëruar se forcat e tij kanë filluar ta dorëzojnë qytetin e Bakhmut tek forcat ruse, transmeton Gazeta Metro.


Yevgeny Prigozhin kishte premtuar dorëzimin e qytetit tek ushtria ruse më 1 qershor mirëpo Kievi ka thënë se ata ende kontrollojnë disa pjesë të qytetit.

Prigozhin ka paralajmëruar se ai është i gatshëm të rikthehet nëse ushtria ruse tregohet e paaftë në menaxhimin e situatës.

Beteja për këtë qytet ka qenë më e përgjakta dhe më e gjata që nga fillimi i luftës. Këtë betejë nga ana e rusëve e ka kryesuar Prigozhin me trupat e tij Wagner. Ai ka thënë se në Bakhmut i kanë vdekur 20,000 ushtarë. Ai këto deklarime i bëri në një video në Telegram.

BBC ka verifikuar lokacionin e tij në video në një vend afër farmacisë në lindje të Bakhmutit.

Prigozhin i cili lajmëroi kapjen e qytetit të shtunën, ka urdhëruar trupat e tij që ta lëjnë municionin për ushtrinë ruse. Ai shtoi se disa ushtarë të tij do të qëndrojnë që të asistojnë forcat ruse.

Kreu i Wagner ka kritikuar në mënyrë të vazhdueshme krerët e ushtrisë ruse si dhe Ministrin e Mbrojtjes për mos përkrahje të trupave të tij. Ai muajin e kaluar kishte kërcënuar se do ti largojë ushtarët e tij nga rrethimi i qytetit.

Pavarësisht pretendimeve të Wagner, Ukraina nuk ka pranuar se qyteti ka rrënë./gazetametro.net

Ka një vit që luftojnë: Prigozhin thotë se Wagner do ia dorëzojnë Bakhmutin ushtrisë ruse me 1 qershor

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë