Loading…

ISIS po ‘bëhet edhe më i fuqishëm’ me 18,000 luftëtarë dhe 400 milionë dollarë

  • 21/08/2019 | 14:48

ISIS po ‘bëhet edhe më i fuqishëm’ me 18,000 luftëtarë dhe 400 milionë dollarë

ISIS mund të rimarrë forcën vetëm pesë muaj pasi u rrëzua nga fortesa e tij e fundit në Lindjen e Mesme kanë thënë pretendimet rreth kësaj organizate që ka shkaktuar viktima gati nëpër të gjithë botën me komplotet e tyre,transmeton Gazeta Metro


Luftëtarët e Shtetit Islamik kanë qenë duke zhvilluar sulme guerile nëpër Irak dhe Siri ndërsa përpiqen të rekrutojnë anëtarë të rinj në kampe të drejtuara aleate, thonë zyrtarët e inteligjencës amerikane. Ata kanë kryer sulme snajperësh, rrëmbime dhe atentate kundër forcave të sigurisë dhe liderëve të tjerë politikë muajt e fundit.Grupi terrorist ka rreth 18,000 luftëtarë dhe ka kontrabanduar një shifër prej 400 milion dollarësh në vendet fqinje për të ndihmuar në financimin e luftës së tyre fetare fanatike kundër Perëndimit, thuhet.

ISIS-i dikur mburrej me një kalifat brutal islamik që kontrollonte fatet e mbi 12 milion njerëzve në Siri dhe Irak, por pa territorin e tij duke u larguar pas një seri humbjesh ushtarake kundër forcave irakiane të mbështetur nga SHBA.Rreth 70,000 njerëz mbeten në kampe refugjatësh Sirianë të cilët janë të mbushur me familjarë të luftëtarëve të ISIS dhe ka frikë se këto kampe mund të përbëjnë një rrezik të ardhshëm sigurie.

Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo pranoi se militantët e Shtetit Islamik po fitojnë forcë në disa zona, por tha se aftësia e këtij grupi për të kryer sulme është zvogëluar shumë.”Është e komplikuar. Ka sigurisht vende ku ISIS është më i fuqishëm sot sesa ishin tre ose katër vjet më parë,” tha Pompeo në një intervistë me CBS This MorningPor ai tha që Kalifati i vetë-shpallur i grupit është zhdukur dhe aftësia e tij e sulmit është bërë shumë më e vështirë.

Në Gjenevë, një zyrtar i lartë kinez paralajmëroi të martën se ekzistonte rreziku që militantët e Shtetit Islamik të rishfaqeshin në Siri dhe bëri thirrje për përparim në procesin politik midis qeverisë së Damaskut dhe opozitës për t’i dhënë fund luftës.

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për një sulm vetëvrasës në dasmë që vrau 63 njerëz dhe plagosi 182 të Shtunën në kryeqytetin afgan të Kabul.Sulmi erdhi ndërsa Talibanët dhe Shtetet e Bashkuara po përpiqen të negociojnë një marrëveshje për tërheqjen e forcave të Sh.B.A-së në këmbim të një angazhimi të talebanëve mbi sigurinë dhe bisedimet e paqes me qeverinë e mbështetur nga SHBA./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë