Loading…

ISIS vazhdon me sulme terroriste: Një sulmues i vetëm vret 25 persona në Afganistan

  • 26/03/2020 | 18:15

ISIS vazhdon me sulme terroriste: Një sulmues i vetëm vret 25 persona në Afganistan

Një sulmues i vetëm i Shtetit Islamik ka sulmuar një shtëpi adhurimi në zemrën e kryeqytetin afgan, duke vrarë rreth 25 adhurues, dhe duke plagosur tetë sipas Ministrisë së Brendshme të Afganistanit, transmeton Gazeta Metro.


Sulmuesi mbajti peng shumë adhurues për disa orë ndërsa forcat speciale afgane, të ndihmuar nga trupat ndërkombëtare, u përpoqën të hyjnë në ndërtesë.

Brenda disa orësh, grupi i Shtetit Islamik mori përgjegjësinë për sulmin.

Forcat speciale afgane shpëtuan të paktën 80 adhurues të cilët ishin bllokuar brenda shtëpisë së adhurimit Sikh, i njohur si Gurdëara, pasi personi i armatosur hodhi granata dhe gjuajti pushkën e tij automatike në turmë, tha ministria.

Më parë, ligjvënësi afgan, Narindra Singh Khalsa tha që ai nxitoi të ndihmonte pasi mori një telefonatë nga një person brenda Gurdëara duke i thënë atij për sulmin. Kishte rreth 150 njerëz brenda në atë kohë, tha ai.

Grupi i Inteligjencës SITE, i cili gjurmon postimet dhe grupet militante, tha që IS mori përgjegjësi për sulmin në krahun e mediave Aamaq të grupit. Komunikata e identifikoi personin e armatosur si shtetasin Indian Abu Khalid al-Hindi, i cili kreu sulmin për t’u hakmarrë për gjendjen e muslimanëve që jetonin nën kufizime të ashpra në Kashmir të qeverisur nga India, shteti i vetëm i mbizotëruar i myslimanëve të Hindu.

Në fotografitë e shpërndara nga Ministria e Brendshme, rreth një duzinë fëmijë u panë duke u nxitur nga Gurdëara nga forcat speciale afgane, shumë prej tyre zbathur dhe duke qarë.

Ndërsa lajmet për sulmin filluan së pari, zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahed cicëroi se talebanët nuk ishin të përfshirë. Në fillim të këtij muaji, bashkëpunëtori i Afganistanit IS goditi një tubim të muslimanëve shiitë pakicë në Kabul, duke vrarë 32 njerëz.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Afganistanit Hamdullah Mohib dënoi sulmin në një cicërimë, ndërsa Pakistani dhe India fqinje lëshuan deklarata dënimi. Pakistani e përshkroi sulmin si “fyes”.

“Aktet e tilla të neveritshme nuk kanë asnjë arsyetim politik, fetar ose moral dhe duhet të refuzohen plotësisht,” thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme të Pakistanit.

Sikët kanë pësuar diskriminim të gjerë në vendin konservator musliman dhe gjithashtu janë shënjestruar nga ekstremistët islamikë. Nën sundimin e Talibanëve në fund të viteve 1990, atyre u kërkohej të identifikoheshin duke veshur shirita të verdhë, por rregulli nuk u zbatua.

Vitet e fundit, një numër i madh i Sikëve dhe Hindusëve kanë kërkuar azil në Indi, e cila ka një shumicë hindu dhe një popullsi të madhe Sikike./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë