Loading…

Ismail Kadare: UÇK’ja në mënyrë heroike mbajti moralin e shqiptarëve

  • 15/07/2020 | 20:36

Ismail Kadare: UÇK’ja në mënyrë heroike mbajti moralin e shqiptarëve

Ngritja e aktakuzës nga Gjykata Speciale ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK’së, Kadri Veseli, ka bërë që shumë personalitete të larta shqiptare dhe botërore të reagojnë duke e quajtur të turpshme, shkruan Gazeta Metro.


RTK ka sjellur një kronikë në lidhje me situtatën e fundit të krijuar në Kosovës pas ngritjes së aktakuzës ndaj Thaçit e Veselit.

Në këtë kronikë të lajmeve është kujtuar koha kur shkrimtari shqiptar me përmasa botërore, Ismail Kadare, thurte lavde krenarie për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

Kadare thoshte se dalja e UÇK’së ka qenë një faktor shumë i rëndësishëm për shqiptarët, faktor moral i cili nuk ra në kurthin e serbëve që ta paraqiste si terroriste.

Ai thotë se UÇK’ja në mënyrë heroike mbajti moralin e shqiptarëve.//gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë