Loading…

Istagram, aplikacioni më i dëmshëm për shëndetin mendor tek të rinjt

  • 20/05/2017 | 09:35

Istagram, aplikacioni më i dëmshëm për shëndetin mendor tek të rinjt

‘Instagram’ është aplikacioni më i dëmshëm për shëndetin mendor të të rinjve, i ndjekur nga afër nga ‘Snapchat’.


Ky është konkluzioni i një raporti të Shoqërisë mbretërore për Shëndetin Publik (RSPH) në Britaninë e Madhe, që ka studiuar rreth 1.500 të rinj të moshës nga 14 deri 24 vjeç, e ka vëzhguar si ndikojnë disa platforma të medies sociale te shëndeti dhe mirëqenia.

Sipas raportit, “YouTube” ka pasojat më pozitive, ndërsa “Instagram”, “Snapchat”, “Facebook” dhe “Twitter” kanë demonstruar efekte negative, mbi të gjitha në shëndetin mendor të të rinjve.

“Instagram”, aplikacioni rreth imazhit me më shumë se 700 milionë përdorues në të gjithë botën, kryeson listën për sa i takon pasojave negative, më së shumti mes vajzave të reja.

Për të luftuar problemin, Shoqëria mbretërore për Shëndetin Publik i ka kërkuar platformave të medieve sociale të reagojnë dhe të ndihmojnë për të luftuar ndjenjat e pakënaqësisë dhe ankthit te përdoruesit e rinj, duke vendosur paralajmërime tek imazhet që janë manipuluar në mënyrë dixhitale.

Përveç veprimtarisë së të rinjve në mediet sociale, raporti ndalet edhe te koha që të rinjtë i kushtojnë asaj. Të rinjtë, që kalojnë më shumë se dy orë në ditë të lidhur në rrjetet sociale, janë më të prirur të shfaqin probleme mendore, përfshirë këtu stresin psikologjik.

Sipas studiuesve, platformat që supozohet se ndihmojnë të rinjtë të lidhen me njëri-tjetrin, po mundësojnë ndërkohë një krizë të shëndetit mendor.

Rekomandime
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë