Loading…

Itali: Tornado godet Sicilinë

  • 06/10/2021 | 20:04

Itali: Tornado godet Sicilinë

Një tornado e fuqishme ka goditur Sicilinë. Përveç dëmeve të para materiale mediat italiane raportojnë edhe për disa të plagosur.

Një nga situatat më kritike paraqitet në komunën e Katanjas. Erërat e forta kanë rrëzuar pemët dhe  shtyllat e ndriçimit publik.

Sipas Bashkisë së Katanjas, e cila dha informacionin e parë përmes mediave sociale tha se moti i keq shkaktoi dëme serioze në banesa dhe biznese.

Autoritetet u kanë bërë thirrje qytetarëve të tregojnë vëmendje maksimale dhe të mos dalin nga shtëpia përveçse për arsye të domosdoshme.

Moti i keq ka ndikuar edhe tek linjat ajrore ku katër fluturime janë devijuar në aeroporte të tjerë, dy prej të cilëve në Palermo dhe një në Bari.

Kujtojmë se një ditë më parë, shirat e rrëmbyer bënë që lumenjtë të dalin nga shtrati në veriperëndim të Italisë, duke goditur më rëndë rajonin e Ligurias.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë