Loading…

Italia apo Kina: Gati 1 vit nga shfaqja e koronavirusit, origjina ende mbetet mister

  • 26/11/2020 | 16:42

Italia apo Kina: Gati 1 vit nga shfaqja e koronavirusit, origjina ende mbetet mister

Më shumë se 11 muaj që kur u raportuan rastet e para me koronavirus në Ëuhan të Kinës, derisa ende ka pyetje rreth origjinës së pandemisë dhe se si kaloi nga kafshët tek njerëzit, transmeton Gazeta Metro.


Ekspertët besojnë se sëmundja zoonotike COVID-19 erdhi nga një treg i lagësht kinez që shiste kafshë të egra. Sidoqoftë, ka dalë një hulumtim i ri që tregon se virusi po qarkullonte në Itali në shtator, duke shtuar një tjetër shtresë në misterin që deri tani u ka shmangur shkencëtarëve.

Një studim i botuar më parë këtë muaj në revistën shkencore Tumori Journal gjeti antitrupa koronavirusë në 11.6 përqind të 959 njerëzve asimptomatikë të regjistruar në një provë të mundshme të shqyrtimit të kancerit të mushkërive midis shtatorit 2019 dhe marsit 2020. Rasti i parë zyrtar i Italisë COVID-19 u zbulua në Lombardi në 21 shkurt të këtij viti. “Rezultatet tona tregojnë se SARS-CoV-2 qarkulloi në Itali më herët sesa rastet e para zyrtare COVID-19 u diagnostikuan në Lombardi, madje shumë më përpara se raportet e para zyrtare nga autoritetet kineze, duke hedhur dritë të re mbi fillimin dhe përhapjen e COVID -19 pandemi, ”thanë studiuesit italianë në raportin e tyre të nëntorit 11, i cili pritet të rishikohet nga kolegët.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) i tha Global News se ka shqyrtuar punimin dhe do t’u drejtohet autorëve për të diskutuar dhe rregulluar për analiza të mëtejshme.

Dr. Sasha Bernatsky, shkencëtar i vjetër në Institutin e Kërkimeve të Qendrës Shëndetësore të Universitetit McGill, e quajti studimin “shumë interesant dhe provokues”, por tha se ishte jo përfundimtar.

“Për fat të keq, ne ende nuk e kemi kuptuar reagimin e antitrupave ndaj COVID dhe sa është e qëndrueshme”, tha ajo për Global News.

Në shtator, një ekip hetues ndërkombëtar i udhëhequr nga OBSH u formua për të studiuar burimin e virusit të ri, rolin e mundshëm të një mikpritësi të kafshëve ndërmjetëse dhe mënyrën se si virusi u transmetua njerëzve.

Që nga fillimi i pandemisë, Kina është përballur me shumë kritika nga udhëheqësit perëndimorë, veçanërisht Presidenti i SHBA Donald Trump, duke akuzuar Pekinin për mungesë transparence dhe duke mos raportuar shpërthimin e tij në kohën e duhur.

Në maj, një hetim novator nga Sam Cooper i Global Neës zbuloi se para se Kina të informonte botën për vdekjen e mundshme të virusit koronavirus në fund të janarit, ajo u tha ambasadave dhe konsullatave në botë që të blinin fshehurazi të gjitha pajisjet mbrojtëse personale që mundeshin.

Ndërkohë, një studim i Shkollës Mjekësore të Harvardit analizoi trafikun e spitalit dhe të dhënat e motorëve të kërkimit për të sugjeruar se virusi mund të ketë qarkulluar që në gusht. Kina i ka hedhur poshtë gjetjet si “qesharake”./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë