Loading…

Izraeli ka vaksinuar 2 milionë qytetarë kundër Covid-19

  • 12/01/2021 | 22:39

Izraeli ka vaksinuar 2 milionë qytetarë kundër Covid-19

17 për qind e pacientëve më të rrezikuar nga koronavirusi SARS-CoV-2 në Izrael kanë pranuar dozën e parë të vaksinës Covid-19 kanë njoftuar autoritet izraelite, transmeton Gazeta Metro.


Izraeli bëri njoftimin kur po vaksinohej një mësuese izraelite në prezencë të kryeministrit Netanyahu dhe ministri i shëndetësisë Edelstein, që shënonte inokulimin e dy milionët në Izrael.

“Ne mund të fitojmë” kundër koronavirusit tha Netanyahu, por për të fituar publiku duhet të vijë e “të vaksinohet”.

Të martën, një ditë pasi qeveria izraelit ka shtuar shpërndarjen e vaksinimit tek popullata e grupmoshës 50-54 vjeç.

Në Izrael arritën edhe 700 mijë doza të hënën. Priten dërgesa tjera javën e ardhshme sipas Netanyahu, dhe se deri në muajin mars do të vaksinohen 5 milionë qytetarë izraelit për të dytën herë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë