Loading…

Izraeli ndihmon Shqipërinë në betejën me sulmet kibernetike

  • 01/02/2023 | 19:08

Izraeli ndihmon Shqipërinë në betejën me sulmet kibernetike

Qeveria izraelite konkretizon angazhimin për të ndihmuar Shqipërinë, në ballafaqimin me sulmet kibernetike dhe shtimin e kapaciteteve mbrojtëse.


Vitin e shkuar ishte Zëvendësministri i Jashtëm izraelit Idan Roll, i cili në një takim në Berlin me ministren e punëve të jashtme, Olta Xhaçka, ofroi të ndajmë njohuritë dhe përvojën e Izraelit, në mbrojtjen kibernetike.

Top Channel mëson se në Tel Aviv, Gaby Portnoy-Drejtor i përgjithshëm i Drejtorisë Kibernetike të Izraelit së bashku me Igli Tafën, drejtor i Përgjithshëm i Autoritetit Kombëtar për Certifikimin Elektronik dhe Sigurinë Kibernetike, nënshkruan një memorandum bashkëpunimi.

Në fund të muajit të kaluar në vizitë zyrtare në Izrael ka qëndruar edhe Zëvendëskryeministrja e dhe ministrja e infrastrukturës dhe energjisë së qeverisë së Shqipërisë, Belinda Balluku, ku kishte diskutuar edhe thellimin e bashkëpunimit në fushën e sigurisë kibernetike me homologun e saj izraelit.

Në kuadër të vizitës ajo kishte takuar edhe Gaby Portnoy po ashtu siç ishte njoftuar pikërisht nga Igli Tafa.

Shqipëria vitin e kaluar kishte ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Republikën Islamike të Iranit pak kohë pas sulmeve kibernetike që kishin cak sistemet qeveritare të saj.

(hotcanadianpharmacy.com)

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë