Loading…

Izraeli planifikon kompensim financiar për familjet që kanë persona të zhdukur

  • 23/02/2021 | 15:28

Izraeli planifikon kompensim financiar për familjet që kanë persona të zhdukur

Qeveria izraelite miratoi të hënën një plan për të ofruar 50 milion dollarë kompensim, për familjet e qindra fëmijëve jemenitë që u zhdukën në vitet e para të themelimit të vendit, transmeton Gazeta Metro.


Por njoftimi mori një pritje të ftohtë nga grupet e avokatisë që thanë se qeveria nuk kishte arritur të kërkonte falje ose të pranonte përgjegjësinë për çështjen.

Tregime rreth fëmijëve të zhdukur kanë qarkulluar në Izrael për vite me rradhë. Qindra foshnje të porsalindura dhe fëmijë të vegjël të emigrantëve hebrenj nga vendet arabe dhe të Ballkanit, shumica e tyre nga Jemeni, u zhdukën në mënyrë misterioze pak pasi mbërritën në vend.

Shumë familje besojnë se fëmijët e tyre u morën dhe iu dhanë çifteve pa fëmijë me prejardhje evropiane, si në Izrael ashtu edhe jashtë saj. Megjithëse hetimet e mëparshme kanë hedhur poshtë pretendimet e rrëmbimeve masive, dyshimet janë zvarritur dhe kanë kontribuar në një linjë faji që zien gjatë, midis hebrenjve me origjinë evropiane dhe atyre me prejardhje nga Lindja e Mesme.

“Kjo është ndër çështjet më të dhimbshme në historinë e shtetit të Izraelit,” tha Kryeministri Benjamin Netanyahu. “Ka ardhur koha që familjet foshnjat e të cilëve u janë marrë prej tyre të marrin njohje nga shteti dhe qeveria e Izraelit, si dhe kompensim financiar gjithashtu.”

Mbërritur nga vendet arabe-folëse në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut pas vendosjes së Izraelit në 1948, shumë Mizrahi, ose Lindja e Mesme, emigrantët u dërguan në kampe tranzit në një qytet të fshehtë dhe kryesisht të mënjanuar nga udhëheqësit evropianë ose Ashkenazi të partisë themeluese të Punës. Kjo përvojë e dhimbshme kontribuoi në mbështetjen e përhapur të Mizrahit për partinë Likud, tani e udhëhequr nga Netanyahu.

Midis emigrantëve ishin më shumë se 50,000 hebrenj jemenitë, shpesh të varfër dhe me familje të mëdha. Në kaosin që shoqëroi fluksin e tyre, disa fëmijë vdiqën ndërsa të tjerët u ndanë nga prindërit e tyre.

Por shumë thonë se realiteti ishte shumë më i lig, që institucioni i rrëmbeu këta fëmijë për t’i dorëzuar për birësim nga familjet Ashkenazi në besimin se ata mund t’u jepnin atyre një jetë më të mirë. Në vitet e mëvonshme, familjet raportuan se ishin dërguar me postë njoftime për induksion ushtarak dhe dokumente të tjera për fëmijët e tyre gjoja të “vdekur”, duke ngritur më shumë dyshime./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë