Loading…

Izraeli rrit presionin për dozën e tretë të vaksinës

  • 03/10/2021 | 14:11

Izraeli rrit presionin për dozën e tretë të vaksinës

Nga dita e diel (3 tetor) certifikata e vaksinimit e cila lehtëson lëvizjen dhe qasjen në jetën publike, do të jetë e vlefshme vetëm gjashtë muaj pas marrjes së dozës së dytë të vaksinës.


Pas kësaj periudhe njerëzit duhet të marrin dozën e tretë përforcuese për të pasur mundësi të hyjnë në ambiente të mbyllura. Izraeli është vendi i parë që e përfshiu dozën përforcuese të vaksinës në certifikatën e vaksinimit.

Masa po shihet gjerësisht si një hap për të inkurajuar vaksinimin me dozë përforcuese.

Sipas shifrave të Ministrisë së Shëndetësisë, më shumë se 1 milion njerëz mund të preken nga rregullorja e re.

Certifikata është e nevojshme për të marrë pjesë në pothuajse të gjitha fushat e jetës publike në Izrael.

Të gjithë të moshës 3 vjeç e lart duhet të dëshmojnë se janë vaksinuar, janë shëruar nga COVID-19 ose janë testuar negativ nëse duan të vizitojnë ngjarje sportive ose kulturore, palestra, muze, restorante, universitete ose konferenca.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, rreth 61 për qind e afërsisht 9.4 milionë banorëve janë vaksinuar me dy doza, ndërsa rreth 37 për qind me dozë përforcuese.

Parakushti për dozën e tretë është që vaksinimi i dytë të jetë bërë së paku pesë muaj më parë.

Në fillim të shtatorit, Izraeli regjistroi më shumë se 11,000 infeksione të reja në ditë, numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë, raporton REL.

Që atëherë, numri ka rënë gradualisht.

Shumë izraelitë organizuan demonstrata në të gjithë vendin në shenjë proteste ndaj masave të reja. Kundërshtarët thanë se kjo është një formë e vaksinimit të detyruar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë