Loading…

Izraeli: Spiunët që janë duke përgjuar SHBA dhe Trump nuk janë tonët

  • 12/09/2019 | 18:39

Izraeli: Spiunët që janë duke përgjuar SHBA dhe Trump nuk janë tonët

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu të enjten mohoi që spiunët e vendit të tij ishin përgjegjës për pajisjet e mbikqyrjes të gjetura pranë Shtëpisë së Bardhë dhe gjësendeve të tjera të ndjeshme përreth Uashingtonit, transmeton Gazeta Metro.


Mohimi i tij erdhi pasi Politico, duke përmendur tre ish zyrtarë të lartë amerikanë me njohuri për këtë çështje, raportoi të enjten se qeveria e SHBA kishte arritur në përfundimin se Izraeli ka shumë të ngjarë të zbulojë pajisjet që janë në gjendje të gjurmojnë aktivitetin e telefonit celular.

Zyra e Netanyahu i quajti akuzat se Izraeli po spiunonte në tokën e Sh.B.A si “një gënjeshtër të paqartë”.”Ekziston një angazhim i gjatë dhe një direktivë nga qeveria izraelite të mos përfshihet në asnjë operacion inteligjence në Sh.B.A.”, tha ajo në një deklaratë. “Kjo direktivë zbatohet rreptësisht pa përjashtim.”

Akuzat mund të trondisin potencialisht atë që është një marrëdhënie kryesore diplomatike si për Sh.B.A dhe për Izraelin, ditë përpara një zgjedhje të përgjithshme izraelite, në të cilën Netanyahu po lufton për jetën e tij politike. Kryeministri ishte duke udhëtuar për në Soçi, Rusi, të enjten për t’u takuar me Presidentin rus Vladimir Putin para se izraelitët të shkonin në votime në 17 shtator.

Lajmi vjen dy ditë pasi Netanyahu u zotua të fillojë aneksimin e pjesëve të Bregut Perëndimor të okupuar nga Izraeli nëse ai fiton rizgjedhjen javën e ardhshme. Ai tha se do ta bënte këtë me “koordinim maksimal” me SH.B.A.

Në tetor të vitit të kaluar, zyrtarët e Sh.B.A thanë se ishin shqetësuar me muaj që Presidenti Donald Trump po diskutonte informacione të ndjeshme në një celular të pasigurt, pasi New York Times raportoi se spiunët kinezë dhe rusë kishin dëgjuar thirrjet e tij ./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë