Loading…

Izraeli zbulon rrugën ku ‘shkeli’ Jezusi për të mbërritur në Jeruzalem

  • 09/07/2019 | 16:53

Izraeli zbulon rrugën ku ‘shkeli’ Jezusi për të mbërritur në Jeruzalem

“Rruga Pilgrim” 2,000 vjeçare, e cila shërbeu si rrugë kryesore për vizitorët në tempullin e lashtë hebre, thuhet se është rruga të cilën Jezusi e përdori për të mbërritur në Jerusalem, trasnmeton Gazeta Metro.


Ky zbulim i izraelitëve i cili shërbeu si rrugë kryesore për vizitorët në tempullin e lashtë hebre, u zbulua rastësisht në vitin 2004 nga punëtorët që ndreqnin një tub të thyer në një fushën me patate, ndërsa u punua shumë këto vit në të.

Rruga prej 350 oborresh çoi në tempull nga një burim i njohur si Pishina e Siloamit, ku pelegrinët do të pastroheshin para se të vizitonin tempullin.

Projekti shumëvjeçar për të gërmuar nën lagjen më së shumti palestineze të Silwanit u financua nga donatorët, duke përfshirë miliarderin Rus Roman Abramovitch, republikanët megadonor Sheldon Adelson dhe themeluesin e Oracle Larry Ellison./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë