Loading…

Izraelitët të revoltuar pas rikthimit të karantinës: Ne po paguajmë çmimin e atyre që nuk bartin maska

  • 16/09/2020 | 12:09

Izraelitët të revoltuar pas rikthimit të karantinës: Ne po paguajmë çmimin e atyre që nuk bartin maska

Izraelitët reaguan me zemërim pas vendosjes së bllokimit për herën e dytë, që synonte të frenonte një nga normat më të larta të infektimit të koronavirusit në botë, transmeton Gazeta Metro.


Kryeministri Benjamin Netanyahu të dielën  njoftoi se një bllokim i ri në të gjithë vendin do të vendoset midis një rritje kokëforte në rastet e koronavirusit, me shkollat ​​dhe pjesë të ekonomisë që pritet të mbyllen në një përpjekje për të ulur normat e infeksionit.

“Eshte e padrejtë!” u ankua Eti Avishai, një rrobaqepëse 64-vjeçare, disa orë pasi Netanyahu njoftoi një bllokim tre javor do të fillojë të Premten.

“Ata nuk i ndaluan tubimet e mëdha në sinagoga, dasma dhe ngjarje të tjera, dhe tani unë nuk mund të jem me fëmijët dhe nipërit e mbesat e mia gjatë pushimeve?” shtoi ajo.

Mbyllja do të zbatohet disa orë para fillimit të Vitit të Ri Hebre dhe Festave të Larta, të cilat gjithashtu përfshijnë Ditën e Shlyerjes dhe Sukkot.

“Qëllimi ynë është të ndalojmë rritjen (në raste’’, tha Netanyahu në një deklaratë të transmetuar në shkallë kombëtare. “E di që këto hapa vijnë me një çmim të vështirë për të gjithë ne. Kjo nuk është festa që jemi mësuar.”

Ndërsa izraelitët kryesisht pranuan bllokimin e rreptë të vendosur në fillimin e pandemisë në mars, këtë herë shumë janë të irrituar nga mënyra se si është trajtuar kriza shëndetësore që kur bizneset dhe shkollat ​​u rihapën në maj.

“Në vend që të zbatojnë rregullat në një mënyrë të rreptë dhe të ndëshkojnë sistematikisht ata që nuk mbajnë maska ​​ose që organizuan mbledhje të qindra njerëzve, ata po na ndëshkojnë të gjithë kolektivisht,” tha Barak Yeivin, drejtor i Konservatorit të Muzikës dhe Vallëzimit në Jeruzalem.

Ndërsa martesat dhe ngjarjet e tjera u lejuan gjatë verës, ka pasur raporte të përhapura të izraelitëve që tejkalojnë kufijtë në numër dhe thyejnë rregulloret e tjera shëndetësore.

Yeivin tha se bllokimi i dytë arriti në një “katastrofë të vërtetë” për institucionet arsimore si konservatori i tij që nga shtatori shënon fillimin e vitit akademik.

Sipas një liste të AFP gjatë dy javëve të fundit, Izraeli është i dyti pas Bahrejnit për shkallën më të lartë të infeksionit në botë me koronavirus.

Izraeli ka regjistruar 156,823 raste me 1,126 vdekje nga një popullsi prej nëntë milionësh./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë