Loading…

Ja çfarë do të bëjë Albin Kurti me simbolet e shtetit të Kosovës

  • 09/06/2017 | 21:37

Ja çfarë do të bëjë Albin Kurti me simbolet e shtetit të Kosovës

Kandidati për Kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti është deklaruar mbi bindjet e tij në njohjen e simboleve shtetërore të Kosovës.


Kurti në një intervistë për emisionin “Jeta në Kosovë”, tha se i njeh dhe i ka njohur simbolet shtetërore por për të ato janë simbole pa substancë.

“Është bërë shumë kritikë e sulm për Vetëvendosjen, për mua kjo është dëshmi se nuk mund të na sulmojnë më diku tjetër dhe ne jemi më shumë për substancën se sa për sipërfaqen e simbolet e le të themi ambalazhin. Është kompensim psikologjik i shumë qytetarëve tanë, unë e kuptoj që duan të përqendrohen tek simbolet kur na ka humbur substanca, le ti kthehemi substancës. Aty e kam gjetur flamurin e Kosovës, ne e pranojmë si stemë në universitete, asnjëherë nuk e kemi dëmtuar apo cënuar flamurin e Kosovës”, tha Kurti.

Ai gjithashtu bëri thirrje që të largohet mendësia që sipas tij rrit simbolet si një kompensim psikologjik për mungesën e substancës së shtetit.

“Si kryetar i komisionit parlamentar për punë të jashtme e kam pasur në tavolinë flamurin e Kosovës nuk e kam hequr asnjëherë por aman çlirohuni këtij kompensimi psikologjik që e zëvendëson mungesën e substancës me njëfarë inflacioni të simboleve”, tha Kurti.

Bartësi i listës së Lëvizjes Vetëvendosje gjithashtu theksoi që do të mbajnë raporte të mira me ndërkombëtarët por sipas tij duke i ikur servilitetit.

“Vevetëvendosje do t’i ngritë bashkëpunimet me faktorët ndërkombëtarë me një rang të ri, me ç’rast nuk do të ketë kurrë armiqësi po as servilitet”, deklaroi Kurti.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë