Loading…
Ja cili është sekreti i lumturisë njerëzore
  • 07/11/2018 | 20:52

Ja cili është sekreti i lumturisë njerëzore

Arritja e lumturisë padyshim është preopkupim i madh ndër njerëz.


Të tjerë  thonë se ka të bëjë me paqen e brendshme. Por një studim 75-vjeçar i Harvardit mbi lumturinë nxjerr një përfundim tjetër.

Ky studim ka ndjekur jetën e dy grupeve të njerëzve për të kuptuar se si përvojat e fëmijërisë kanë ndjenja subjektive të mirëqenies dhe lumturisë. Pra, çfarë ka gjetur studimi?

Nëse mendoni se fama ose paraja sjell lumturi, ju jeni gabim. Sipas profesorit kryesor të studimit, Waldinger, janë lidhjet në jetën tonë që e bëjnë jetën me vlerë të jetesës. Më tej ai ka shtuar:

“Mesazhi më i qartë që marrim nga ky studim 75- vjeçar është kjo: marrëdhëniet e mira na mbajnë më të lumtur dhe më të shëndetshëm”. Me fjalë të tjera, një gjë që ne duhet  të bëjmë për një jetë të lumtur është të mbajmë marrëdhënie të mira me njëri-tjetrin.
Marrëdhëniet janë shtylla kurrizore e njerëzimit. Sigurisht, gjërat kanë evoluar dhe ndryshuar gjatë viteve, por esenca pse ne kthehemi tek njëri-tjetri është ende atje. Ne ndërtojmë marrëdhënie për, sigurinë, dashurinë, pranimin, fisin, komunitetin dhe kontributin.

Sipas Robert Waldinger, drejtor i Studimit të Harvardit për Zhvillimin e të Rriturve, në veçanti, “marrëdhëniet” e mira, kontribuojnë në lumturinë tonë të përjetshme. Mund të jeni të prirur të mendoni se paratë mund t’ju bëjnë të lumtur, por e vërteta është se paraja është vetëm kënaqësi nëse keni dikë që t’i  shpenzoni. Në botën e mediave tona sociale, mund të jetë e lehtë të biesh për iluzionin se të kesh miliona ndjekës në Youtube ose Instagram do të thotë që ke marrëdhënie të mira me shumë njerëz.

Pra, edhe fama dhe pasuria nuk e konkurojnë bisedën e këndshme  me një mik të vjetër. Ky studim epik, sipas intv.al  zbuloi se kur kemi njerëz ku mund të mbështetemi, ne jemi më të relaksuar dhe më të sigurt në jetën tonë

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë