Loading…

Ja kur ishte hera e fundit kur Anglia përfundonte në krye të grupit të Kupës së Botës

  • 29/11/2022 | 22:31

Ja kur ishte hera e fundit kur Anglia përfundonte në krye të grupit të Kupës së Botës

Kombëtarja e Anglisë pas fitores me rezultat të thellë 0-3 ndaj Uellsit ka përfunduar në vendin e parë në grupin B, transmeton Gazeta Metro.


‘Tre Luanët’ për herë të fundit në krye të grupit të Kupës së Botës kishin përfunduar në vitin 2006, ku në grup kishin pasur kombëtare si Suedia, Paraguai dhe Trinidad dhe Tobago.

Koincidencë është se edhe atë kohë anglezët e kishin përfunduar fazën e grupeve me shtatë pikë, njëjtë sikur në këtë kampionat botëror.

Në Kupën e Botës të vitit 2006 në fazën e 1/16 Anglia ishte përballur me Ekuadorin, të cilën e kishte mposhtur 1-0.

Ndërkaq, në çerekfinale kishte pësuar disfatë nga Portugalia vetëm pas ekzekutimit të penalltive, pasi rezultati në kohën e rregullt kishte përfunduar 0-0.

Tani, një herë fituesit e Kupës së Botës kundërshtar në fazën eliminuese do të kenë Senegalin. Ky ballafaqim do të zhvillohet më 4 dhjetor në ora 20:00. /gazetametro.net

Anglia dhe SHBA’ja kualifikohen në fazën tjetër, do të përballen me këto kombëtare

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë