Loading…

Ja pse kinezët e kanë blerë “Volvo”: Prezantojnë SUV’in e ri

  • 22/02/2021 | 15:04

Ja pse kinezët e kanë blerë “Volvo”: Prezantojnë SUV’in e ri

Geely kinez, i cili u bë pronar i markës së famshme suedeze dhjetë vjet më parë, prezantoi një SUV të ri që ndan teknologjinë me veturën Volvo, transmeton Gazeta Metro.


Njoftimi i lansimit të SUV’it të ri të këtij prodhuesi kinez tregon më së miri se Geely po “mbledh” frytet e blerjes së tij në 2010.

Modeli nën kodin KX11 duhet të shfaqet premierë në Shanghai Auto Shoë në muajin prill dhe ndërkohë Geely publikoi fotografitë se si do të duket vetura.

Ato tregojnë progres të dukshëm në dizajn, dhe ajo që nuk është e dukshme me sy të lirë është e fshehur nën dizajnin e bukur.

Është një teknologji, kryesisht platformë mekanike Architecture Compact Modular (CMA) që KX11 ndan me modele të tilla si Volvo XC40 dhe Polestar 2, por edhe disa automjete të tjera nga diapazoni i kompanive Geely dhe Lynk & Co.

Fillimi i prodhimit është njoftuar për tremujorin e tretë të vitit 2021, dhe përmendet gjithashtu varianti klasik SUS dhe opsioni hibrid plug-in.

Motori konvencional që do të përdoret nga KX11 është një benzinë ​​turbo me 4 cilindra 2.0 me 238 kf (175 KW) dhe 350 Nm çift rrotullues maksimal, ndërsa versioni hibrid do të ketë në thelb një turbo-benzinë ​​3 cilindra 1.5, i ndihmuar nga motori elektrik.

Fuqia totale e kombinuar e hibridit është 258 kf (190 kW), dhe çift rrotullimi maksimal është 415 Nm./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë