Loading…

Ja pse pirja e alkoolit gjatë ditës ndikon në trupin tuaj ndryshe, sipas ekspertëve

  • 02/08/2022 | 20:10

Ja pse pirja e alkoolit gjatë ditës ndikon në trupin tuaj ndryshe, sipas ekspertëve

Moti i ngrohtë dhe pijet alkoolike shpesh shkojnë dorë për dore. Në vend që të bini në letargji vetëm në divanin tuaj ose të takoni miq në kafene komode, vera sjell ftesa për të gatuar në oborrin e shtëpisë, për të qëndruar pranë pishinës ose për të kaluar një mbasdite në park – dhe alkooli është një mysafir që zakonisht shfaqet.


Këto ditë, ka shumë pije joalkoolike të përgatitura mirë dhe të shijshme për të pirë, por nëse dëshironi të shijoni disa pije alkoolike, ka disa mënyra kryesore që pirja gjatë ditës ndikon në trup, për të cilat duhet të jeni të vetëdijshëm.

Pirja gjatë ditës mund të ndikojë ndryshe nga pirja gjatë natës

Mjekja e mjekësisë familjare Dr. Sandra Luyindula thotë se pavarësisht nga koha kur dikush pi alkool, ai po konsumon diçka që është qetësues. “Shumë njerëz mendojnë se pirja e alkoolit para gjumit do t’i ndihmojë ata të flenë, por në fakt bën të kundërtën, duke prishur gjumin,” tha ajo, duke shtuar se njerëzit kanë më shumë gjasa të zgjohen gjatë gjithë natës nëse pinë alkool para gjumit. Pra, a do të thotë kjo që mund të trokasësh pak mbrapa gjatë ditës dhe të shmangësh efektet që prishin gjumin në mbrëmje? Varet nga sa pini.

Ju keni më shumë gjasa të pini pije me sheqer gjatë ditës

Lloji i pijeve alkoolike që ka të ngjarë të pini gjatë ditës do të ndikojë ndryshe gjithashtu – mendoni se sa sheqer ka në mimozën tuaj të mëngjesit. “Nëse jeni duke pirë diçka me sheqer, si margarita ose daiquiri, sheqeri ngadalëson përthithjen e alkoolit në qarkullimin e gjakut, kështu që shumë njerëz përfundojnë duke pirë më shumë për të ndjerë efektet e alkoolit,” shpjegoi Luyindula. “Gjithashtu, mos shijimi i alkoolit aq shumë mund t’i bëjë njerëzit të pinë më shumë.” Kjo do të thotë se dikush mund të pijë më shumë se zakonisht dhe me një ritëm më të shpejtë. Ndërsa konsumimi i tepërt i alkoolit nuk është kurrë i mirë për shëndetin, Shannahan tha se konsumimi i rregullt i pijeve alkoolike me sheqer mund të jetë veçanërisht i dëmshëm.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë