Loading…

Ja sa shpesh duhet ta lani jastëkun në të cilin flini

  • 24/05/2022 | 19:03

Ja sa shpesh duhet ta lani jastëkun në të cilin flini

Deri më tani, janë kryer kërkime për të përcaktuar se sa shpesh njerëzit ndryshojnë shtratin e tyre.


Të dhënat e marra nga ekspertët ishin vërtet tronditëse, duke pasur parasysh se rezultoi se rreth 30 për qind e njerëzve lajnë dhe ndryshojnë shtratin vetëm një herë në vit.

Gjithashtu, njerëzit i kushtojnë shumë pak rëndësi larjes së batanijeve, por edhe jastëkëve. Një ekip mjekësh britanikë, duke përfshirë dermatologë dhe epidemiologë, kreu një studim në të cilin u zbulua se më shumë se gjysma e të anketuarve nuk i lanë kurrë jastëkët në të cilët flinin dhe se i hodhën në plehra kur ishin shumë të ndotur dhe me erë.

Duke pasur parasysh këtë, ekspertët rekomandojnë që të lani jastëkët sipas udhëzimeve, të paktën dy herë në vit, pra çdo 6 muaj. Nëse jastëku ka udhëzime mirëmbajtjeje, lexoni dhe ndiqni atë që shkruhet, e nëse nuk është, atëherë jastëkët duhet të lahen në ujë të vakët me shpëlarje të detyrueshme me ujë të ftohtë.

Mund t’i vendosni në tharëse në temperaturë të ulët, t’i nxirrni herë pas here, të rregulloni formën e tyre dhe t’i ktheni nga ana tjetër. Jastëkë të mbushur me pupla ose fibra sintetike

Këto jastëkë mund t’i lani në lavatriçe. Për rezultate më të mira lani dy jastëkë në të njëjtën kohë në 40 gradë. Jastëkë të mbushur me shkumë memorie

Ju nuk mund të lani këtë lloj jastëku në makinë, por mund të lani këllëfin e tyre. Për të hequr pluhurin nga një jastëk i tillë, fshijeni mirë nga të dyja anët. Nëse shfaqen njolla në këtë jastëk, pastroni zonën me detergjent të holluar dhe shpëlajeni me një leckë të
lagur.

Lëreni jastëkun të thahet në ajër përpara se të tërhiqni një këllëf të pastër.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë