Loading…
Ja si duket lista e 10 vendeve më të mençura të botës
  • 12/01/2019 | 19:47

Ja si duket lista e 10 vendeve më të mençura të botës

Portali Vouchercloud, duke iu falënderuar të kaluarës, të tashmes e së ardhmes ia ka dalë të përcaktojë dhjetë kombet më të mençura në botë, transmeton Gazeta Metro.

Parametra kanë qenë numri i çmimeve Nobel të marra (e kaluara), rezultatet e testit të inteligjencës (e tashmja) dhe të arriturat shkencore (e ardhmja) të cilët kanë vendosur.

Në vendin e parë gjendet Japonia me rezultatet më të mira në secilën lëmi. Vendin e dytë, të tretë, të katër e të pestë e zënë Zvicra, Kina, ShBA-të e Holanda.

Është interesante se ShBA-të janë në vendin e 28-të për nga rezultatet e testit IQ, por numri i çmimeve Nobel ua ka siguruar vendin e katërt.

Rusia ndodhet në vendin e 6-të, Belgjika në të 7-in, Britania e Madhe në vendin e 8-të. Vendin e nëntë e të dhjetë e zënë Kroeja Jugore dhe Kanadaja.

Në vendin e fundit, përkatësisht në të 25-tin gjendet Singapori./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë