Loading…

Ja si të kurseni energji elektrike kur lani rrobat me lavatriçe

  • 03/10/2022 | 17:30

Ja si të kurseni energji elektrike kur lani rrobat me lavatriçe

Rregulli i pranuar është të lani rrobat me ngjyrë dhe të zeza në 40 gradë dhe rrobat e bardha dhe shumë të ndotura në 60 ose 90 gradë. Megjithatë, ky rregull nuk zbatohet më.


Nuk është e pazakontë të lani rrobat në 60 gradë, por kjo është thjesht humbje e energjisë elektrike dhe parave.

Energjia harxhohet pa nevojë, sepse edhe njollat ​​e forta mund të lahen në 40 gradë nëse përdorni lavatriçe moderne dhe detergjent të lëngshëm.

Papastërtia do të zhduket edhe në 40 gradë, kështu që pse t’i lani rrobat në 60?

Në këtë mënyrë do të konsumohet më shpejt dhe ngjyrat do të zhduken, gjë që nuk e duam fare!

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë