Loading…
Jaguar Land Rover mbyllë fabrikat, kjo është arsyeja
  • 28/01/2019 | 09:53

Jaguar Land Rover mbyllë fabrikat, kjo është arsyeja

Gjigandi prodhues i makinave, Jaguar Land Rover, do t’i mbyllë fabrikat për një javë, kjo për shkak të Brexit, transmeton Gazeta Metro.


JLR do të ndalojë së prodhuari nga data 8 prill deri më 12, si dhe një mbyllje tjetër të paralajmëruar më parë, nga 15 deri më 23 prill.

Ndër fabrikat e mbyllura do të jenë edhe ajo në Castle Bromwich, Solihull dhe Halewood.

Prodhuesi do të punësojë vetëm 39.000 persona në këto pika.

Kujtojmë se ditë më parë JLR bëri të ditur se do t’i heq nga puna 5000 punëtorë, në mënyrë që të bëj kursime prej 2.5 miliard dollarësh./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë