Loading…

Japoni: Rënie histori e PBB’së

  • 15/02/2021 | 19:43

Japoni: Rënie histori e PBB’së

Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) i Japonisë pësoi një rënie prej 4,8% në 2020 në sfondin e pandemisë, kontraktimi i parë vjetor që prej 2009, sipas shifrave paraprake të publikuara sot nga qeveria.


Ekonomia e tretë botërore pësoi një rënie të ndjeshme në pjesën e parë të vitit, kryesisht mes prillit dhe mesit të qershorit (-8,3%), pasi sektorë të tërë të aktivitetit ekonomik u paralizuar gjatë gjendjes së jashtëzakonshme të vendosur në pranverë nga qeveria përballë COVID-19.

Rritja në ekonominë e tretë më të madhe në botë, që filloi në mes të vitit, tejkaloi pritshmëritë në tremujorin e katërt (+ 3% në një tremujor).

Ekonomistët e agjencisë Bloomberg prisnin një rritje prej 2,4% në tremujorin e kaluar,pas një rikuperimi të mprehtë prej 5,3% gjatë periudhës korrik-shtator.

Eksportet japoneze shënuan rritje në fund të vitit, duke përshpejtuar më tej rritjen e tyre në tremujorin e katërt (+ 11,1% mbi një të katërtën)./atsh

Më të fundit
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë