Loading…

Japonia do të duhet të hedh ujin e kontaminuar të Fukushimës në Oqeanin Paqësor, thotë ministri

  • 11/09/2019 | 11:03

Japonia do të duhet të hedh ujin e kontaminuar të Fukushimës në Oqeanin Paqësor, thotë ministri

Ministri i mjedisit japonez tha se ai nuk pa “zgjidhje tjetër”, përveçse  të shkarkojë ujin e kontaminuar të ndotur nga termocentrali i shkatërruar Fukushima Daiichi në Oqeanin Paqësor, pasi hapësira e ruajtjes ka të ngjarë të përfundojë deri në vitin 2022.


Ky ujë, i përdorur për të ftohur bërthamat e reaktorit, do të ishte trajtuar për të hequr të gjithë ndotësit radioaktivë përveç tritiumit, një izotop hidrogjeni radioaktiv me pak toksik që është shumë më i vështirë për tu hequr.Japonia ka cituar prej kohësh ekspertët bërthamorë duke theksuar se “uji i tretur” është një nënprodukt rutinor i centraleve bërthamore në të gjithë botën, dhe zakonisht hollohet dhe lëshohet në ujëra të hapura pa paraqitur ndonjë rrezik për jetën ose mjedisin.

Por shumë të tjerë nuk binden duke pasur parasysh reputacionin toksik të lidhur me Fukushima që nga shkrirja bërthamore e 11 marsit 2011.Koreja e Jugut ka kritikuar me ngulm planin, ndërsa peshkatarët e Fukushima të martën e quajtën idenë “të papërgjegjshme”.

Ministri i mjedisit, Yoshiaki Harada, që pritet të zëvendësohet në një riorganizim të kabinetit të Mërkurën, tha në një konferencë për shtyp: “Unë besoj se nuk ka zgjidhje tjetër përveç hedhjes së ujit (në oqean) dhe hollimin e tij.”Sekretari kryesor i kabinetit, Yoshihide Suga tha që z. Harada po shprehte “mendimin e tij personal”.Ai theksoi se ende nuk është marrë asnjë vendim dhe qeveria po shikon të gjithë faktorët, “përfshirë aspektet sociale si dëmtimi i reputacionit”.

Tokio Electric Poëer, që drejton fabrikën e Fukushima, tha se nuk ishte në gjendje të vendosë se çfarë të bënte, por do të ndjekë politikën e vendosur nga qeveria.Tokio po shqyrton gjithashtu katër mundësi të tjera, të tilla si mbledhjen e ujit në çimento dhe avullimin e ujit në ajër si avull.

Agjensia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike i ka kërkuar Tokios që urgjentisht të marrë një vendim, megjithëse Japonia nuk ka dëshirë të tërheqë vëmendjen për këtë çështje para Lojërave Olimpike të vitit të ardhshëm, të cilat i ka quajtur “lojërat e rindërtimit”./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë