Loading…

Japonia e vërshuar nga shirat e mëdha: Shkon në 58 numri i viktimave

  • 08/07/2020 | 12:34

Japonia e vërshuar nga shirat e mëdha: Shkon në 58 numri i viktimave

Shiu që tashmë shkaktoi përmbytje vdekjeprurëse në jug të Japonisë po lëvizte të mërkurën në veri-lindje, duke goditur zona të mëdha të ishullit kryesor të Japonisë, transmeton Gazeta Metro.


Përmbytja dhe rrëshqitjet e rrëmujave bllokuan pjesë të një rruge kryesore që lidh Kamikochi dhe Matsumoto, dy destinacione kryesore turistike në Nagano, duke bllokuar qindra banorë dhe vizitorë, megjithëse besohej se ishin evakuuar në mënyrë të sigurt.

Që nga e mërkura në mëngjes, numri i të vdekurve nga shirat e dendur që filluan gjatë fundjavës ishte rritur në 58, shumica e tyre nga prefektura më e goditur nga Kumamoto. Katër të tjerë vdiqën në Fukuoka, një prefekturë tjetër në Kyushu, ishulli i tretë më i madh në Japoni.

Rreth

Në kulmin, rreth 3.6 milion njerëz u këshilluan të evakuoheshin, megjithëse nuk ishte i detyrueshëm dhe nuk dihej numri i atyre që kërkuan strehim.

Në vendet ku ka rënë shiu, banorët ishin të zënë me pastrimin e shtëpive dhe vendeve të tyre të punës.

Japonia është në rrezik të lartë nga shiu i fortë në fillim të verës, kur ajri i lagësht dhe i ngrohtë nga deti i Kinës Lindore derdhet në një shi të sezonit përpara mbi vendin. Në korrik 2018, më shumë se 200 njerëz, rreth gjysma e tyre në Hiroshima, vdiqën nga shiu i fortë dhe përmbytja në Japoninë Jugperëndimore./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë