Loading…

Japonia krijonë robotin 18 metra për të shuar monotonin si pasoj e COVID 19

  • 30/11/2020 | 18:28

Japonia krijonë robotin 18 metra për të shuar monotonin si pasoj e COVID 19

Një robot “Gundam” 18 metra i gjatë i cili mund të ecë dhe lëvizë, u zbulua të hënën në Japoni mes shpresave se do të ndihmojë gjallërimin e turizmit të goditur nga COVID-19. Transmeton Gazeta Metro


Roboti është modeluar sipas një figure në “Mobile Suit Gundam”, një karikaturë japoneze e nisur për herë të parë në fund të viteve 1970 rreth robotëve të betejës së madhe të pilotuar nga njerëzit. Seria sjellë spin-off dhe lodra të shumta dhe menjëherë fitoi një ndjekje në të gjithë botën.

Do të jetë pjesa qendrore e Gundam Factory Yokohama, një atraksion turistik i cili do të hapet më 19 Dhjetor në qytetin port.

“Shpresoj se kjo do të çojë në stimulimin e kërkesës për turizëm dhe ringjalljen e zonave lokale,” i tha një konferencë shtypi sekretari i kabinetit kryesor Katsunobu Kato.

“Sigurisht, tani kemi çështjen e koronavirusit. Unë dua që njerëzit të trajtojnë përpjekje si kjo ndërsa bëjnë një përpjekje për të parandaluar përhapjen e infeksionit ” Transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë