Loading…
Jashtëqitja e bebeve qenka ilaç 
  • 13/09/2018 | 23:10

Jashtëqitja e bebeve qenka ilaç 

Sipas një studimi të të publikuar së fundmi në Sientific Reports, rezulton se jashtëqitja e bebeve mund të përdoret për të shëruar dhe parandaluar sëmundjet tek njerëzit e rritur.


Po jua shpjegojmë.

Bakteret që përmban jashtëqitja e bebeve të vogla mund të prodhojnë probiotikë që mund të trajtojnë dhe parandalojnë sëmundje si obeziteti. Studiuesit morën kampione nga jashtëqitja e 34 bebeve dhe i analizuan për të përftuar kështu 10 lloje të ndryshme bakteresh që sipas tyre mund të përdoren për të përmirësuar funksionin e ogranizmit tek të rriturit.

Doktori që ndoqi këtë studim, Hariom Yadav tregon se jashtëqitja e bebeve mund të kurojë sëmundjet që shfaqen me kalimin e moshës, si diabeti apo kanceri.

Sigurisht për të arritur këto efekte “lënda e parë” duhet përpunuar në kushte laboratorike, por kjo nuk është pjesa ë e vështirë e gjithë procesit….

A do pranojë njeri të shesë jashtëqitjen e fëmijës së tij dhe nëse po sa do ja vërë çmimin?!

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë