Loading…

Javën e ardhshme do të bisedohet për Asociacionin

  • 01/04/2017 | 07:58

Javën e ardhshme do të bisedohet për Asociacionin

Qeveria ka në plan që javën e ardhshme t’i nisë diskutimet për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.


Zhvillimi ndodh vetëm pak ditë pasi përfaqësuesit e serbëve të Kosovës u janë kthyer institucioneve, pas një bojkoti prej gati gjashtë muajsh, shkruan sot Koha Ditore.

Informatën për nisjen e këtyre diskutimeve e ka konfirmuar për gazetën zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj.

“Pas kthimit të serbëve kosovarë në institucione, nga java e ardhme e diskutojmë edhe këtë çështje”, ka theksuar ai.

Në fund të muajit të shkuar, kryeministri Mustafa pati treguar se ka iniciuar procesin e hartimit të Statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Por përfaqësuesit e serbëve nuk i ishin përgjigjur ftesës për t’u përfshirë në proces./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë