Loading…

Jemeni në prag të kolapsit shëndetësor: Hapet edhe një spital për pacientët me koronavirus

  • 22/09/2020 | 14:07

Jemeni në prag të kolapsit shëndetësor: Hapet edhe një spital për pacientët me koronavirus

Kryqi i Kuq njoftoi të hënën hapjen e një spitali të ri fushor në Jemenin jugor posaçërisht për të trajtuar pacientët me koronavirus, ndërsa virusi vazhdon të përhapet në masë të madhe në vendin e shkatërruar nga lufta, transmeton Gazeta Metro.


Në jug, një sistem shëndetësor tashmë i shkatërruar duket se është mbyllur plotësisht. Shumë ambiente mjekësore në Aden, qyteti kryesor i Jemenit jugor, janë mbyllur ndërsa punonjësit ikën ose thjesht kthejnë pacientët.

Në një njoftim për shtyp, Komiteti Ndërkombëtar për Kryqin e Kuq tha se spitali i ri 60 shtretër në Aden ka dhoma urgjence, pavijone, një departament me rreze X dhe një laborator.

Norvegjia ishte një donator kryesor për strukturën e re. Kombet e Bashkuara u kanë bërë thirrje në mënyrë të përsëritur vendeve të tjera që të bëjnë mirë zotimet e tyre të ndihmës financiare për Jemenin në një konferencë donatorësh në fillim të këtij viti.

“Kur COVID-19 goditi fort Adenin disa muaj më parë, shumë spitale mbyllën dyert. Njerëzit nuk kishin mundësi të blinin ilaçe dhe sëmundjet e tjera infektive u rishfaqën përsëri, “tha Alexandre Equey, kreu i delegacionit të ICRC në Jemen. “Kur njerëzit kontraktojnë COVID-19, ata duhet të kenë një vend ku mund të shkojnë për ndihmë mjekësore.”

Zyrtarisht, Jemeni ka pasur rreth 2,030 raste të konfirmuara të koronavirusit të ri. Sidoqoftë, me një numër vdekjesh prej më shumë se 587, ai ka raportin më të lartë të vdekjeve ndaj rasteve në botë.

Besohet se shumica dërrmuese e rasteve të vendit kanë kaluar të padiagnostikuar dhe të patrajtuar, dhe punonjësit shëndetësorë kanë thënë se vetëm ata që janë afër vdekjes zakonisht sillen në spitale./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë