Loading…

Jeni lodhur nga jeta, ja disa këshilla se si ta kapërceni një gjendje të tillë

  • 30/09/2021 | 11:10

Jeni lodhur nga jeta, ja disa këshilla se si ta kapërceni një gjendje të tillë

Monotonia e përditshmërisë, normat e distancimit shoqëror dhe kufizimet në lëvizjen e lirë në mes të pandemisë, mund t’ju bëjë të ndiheni të rraskapitur pas një kohe të caktuar.

Por të ndihesh kështu është normale. Dhe në vend që të injoroni ose shmangni ndjenja të tilla, është e rëndësishme t’i përqafoni ato dhe të bëni një pushim.

Pra, është e rëndësishme të bëni një pushim nga puna, rutina dhe kërkesat e jetës në mënyrë që t’i lejoni vetes një shkëputje nga jeta kur të vini në dyshim kuptimin e ekzistencës tuaj, thonë ekspertët, përcjell Klankosova.tv

Shkëputuni nga jeta virtuale

Mbyllni të gjitha shpërqendrimet elektronike, kompjuter, tabletë, telefon, të gjitha, gjithçka që mund të ndezë ose të tërheqë vëmendjen tuaj. Kaloni pak kohë me botët ose me mendjen tuaj.

Gjeni momente lumturie

Kjo mund të nënkuptojë të dalësh jashtë dhe të ndjesh diellin në lëkurën tënde, të dëgjosh muzikën që të pëlqen, ose të hash një copë çokollatë. Bëni zgjedhjen për të qenë të lumtur dhe do të jetoni një jetë shumë të gëzueshme.

Hani pa u nxituar

Mos hani shpejt. Hani ngadalë me mendje dhe mirënjohje, duke shijuar çdo kafshatë.

Ndalo dhe reflekto

Merrni kohë për të vëzhguar detajet e vogla. Shikoni me kujdes gjërat që zakonisht i merrni si të mirëqena.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë