Loading…

Jeni të stresuar nga kjo situatë: Është vërtetuar se kjo muzikë ju bën të ndiheni më mirë

  • 10/04/2020 | 18:33

Jeni të stresuar nga kjo situatë: Është vërtetuar se kjo muzikë ju bën të ndiheni më mirë

Kur dita (koha) bëhet shumë e ngarkuar, ju do donit të kishit një mundësi për të larguar stresin dhe ankthin. Një prej tyre është muzika qetësuese, por nuk vepron çdo lloj muzike në të njëjtën masë.


Duke synuar të rendisin këngët që ndikojnë nivelet e ankthit, disa neuroshkencëtarë kanë realizuar një studim në të cilin ata sfidojnë pjesëmarrësit, që kanë në trup sensorë, të formojnë disa mozaikë të vështirë.

Shkencëtarët monitorojnë zemrën dhe trurin ndërsa pjesëmarrësit dëgjojnë këngë të ndryshme dhe kanë gjetur që “Weightless” e reduktonte stresin e shkaktuar nga plotësimi i mozaikut me 65%.

Dëgjojeni edhe ju dhe shijoni qetësinë që përcjell ajo.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë