Loading…

Jepet tender i ri për Bllokun A5 në KEK, rreth 53 mijë euro për ekspertë

  • 26/11/2022 | 23:50

Jepet tender i ri për Bllokun A5 në KEK, rreth 53 mijë euro për ekspertë

Kapacitetin prej 120 deri në 130 mgë energji në orë, ka mbi 1 vit e gjysme që nuk e ka shfrytëzuar.


Kjo pasi që në bllokun A5 të termocentralit A prishjet janë të mëdha.

Për këtë KEK lëshoi një tender prej 5 milion eurove, por pak ditë më parë u anulua.

Në njoftimin për ketë, korporata thotë se njëra pjesë e punimeve është kryer, por tenderi është anuluar meqë kompania s’ka arritur t’i sigurojë materialet për pjesën tjetër.

E ky tender më pas iu dha nje kompanie tjetër.

Sipas dosjes së tenderit të publikuar në e-Prokurim, tenderin e ka fituar një kompani gjermane,

Pikërisht gjermanë do të jenë edhe ekspertët që do të japin rekomandime për sanimin e këtij blloku, te cilet do të paguhen afro 53 mijë euro.

E gjithë kjo po konsiderohet neglizhence nga ekspertet e energjisë, te cilët thonë se nje gje e tille do te sjelle probleme gjate dimrit.

Kurse Hajdar Beqa, deputet dhe kryesues i Komisionit Hetimor për Energjinë, thekson se vonesat në riparim të bllokut janë dëshmi e keqqeverisjes.

Ndonjë datë të sakte për përfundimin e rregullimit të bllokut A5 nuk ka. Lidhur me këtë T7 ka adresuar pyetje edhe në KEK, por këta të fundit s’janë përgjigjur gjatë javës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë