Loading…
Jimmy Carter fiton çmimin e tretë në ‘Grammy’ me librin e tij Besimi: Një udhëtim për të gjithë
  • 11/02/2019 | 16:50

Jimmy Carter fiton çmimin e tretë në ‘Grammy’ me librin e tij Besimi: Një udhëtim për të gjithë

Ish-presidenti Jimmy Carter ka fituar çmimin ‘Grammy’  të tretë për një nga audiolibrat e tij, transmeton Gazeta Metro


Presidenti i 39-të i Shteteve të Bashkuara fitoi çmimin mbrëmë në Los Anxhelos për librin Besimi: Një Udhëtim për të Gjithë. Çmimi ishte fitore e tretë  për çmimet Grammy e Carter pas marrjes së çmimeve për të njëjtën kategori Një jetë e plotë: Refleksione në nëntëdhjetë në 2016 dhe Vlerat tona të Rrezikuara: Krizën Morale të Amerikës, në 2007.

Në librin e tij, ish-presidenti pasqyron se si besimi e ka ndihmuar atë gjatë kohëve të mira dhe të këqija.

Dy presidentë të tjerë kanë fituar edhe Grammy, përfshirë Bill Clinton dhe Barack Obama.

Klinton mori dy çmime ‘Grammy’, në vitin 2004 për transmetimin e tij të Prokofieve: Peter dhe Ujku për librin Gjurmët e ujkut dhe një vit më vonë për librin e tij audio Jeta ime

Obama gjithashtu fitoi dy herë, për versionet e librave audio. Ëndrrat nga babai im në vitin 2006 kur ai shërbeu si senator në Illinois dhe në vitin 2008 për audacinë e shpresës kur ai po bënte fushatë për t’u bërë president.

Audio Libri i Carterit ishte një nga të nominuarit në kategorinë më të  përfolur të këtij viti, ku përfshiheshin edhe David Sedaris për librin Calypso, Courtney B. Vance për librin Aksesorët në luftë, Questlove për librin Kërkimi kreativ dhe Tiffany Haddish për Njëbrirëshat e fundit të zi./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë