Loading…

Jo menjëherë, ja sa kohë pas ngrënies mund ta lini fëmijën të futet në det

  • 06/08/2022 | 10:52

Jo menjëherë, ja sa kohë pas ngrënies mund ta lini fëmijën të futet në det

Siç dihet, noti me barkun plot është jashtëzakonisht i rrezikshëm për të gjithë, e lëre më për fëmijët.


Sa kohë pas ngrënies mund të notojë fëmija në det?

Një këshillë e përgjithshme, në varësi të moshës së fëmijës suaj është si më poshtë:

Foshnjat

Për foshnjat që ushqehen me gji, zakonisht është mirë të jepet një sasi e vogël ushqimi deri në një orë para se të notojnë në det. Por, mos i jepni atij një shishe të tërë qumësht ose ushqim të ngurtë.

Të vegjlit dhe fëmijët më të mëdhenj

Lëreni të kalojë të paktën një orë mes ngrënies dhe notit në det.

Nëse fëmija është veçanërisht i gjallë, është më mirë të preferoni ushqime të lehta dhe lehtësisht të tretshme, si frutat dhe perimet. Përveç kësaj, duke ngrënë vakte të vogla dhe duke përtypur mirë, procesi i tretjes ndihmohet dhe për këtë arsye përshpejtohet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë