Loading…
Jo vetëm Iluminati: Këto janë shoqëritë sekrete që sjellin vërdallë botën
  • 18/03/2019 | 23:39

Jo vetëm Iluminati: Këto janë shoqëritë sekrete që sjellin vërdallë botën

Kavalierët e apokalipsit

Këta vetëdeklarohen mbrojtësit e Kishës Katolike. Ata pretendojnë se janë duke mbrojtur kishën nga antikrishti. Ata qysh nga krijimi i tyre janë një grup i cili synon të ndryshojë shoqërinë. Ky grupim ka rreth 80 antarë sot, pjesa më e madhe e tyre janë biznesmenë e artizanët. Ky grup daton që nga viti 1694.

Iluminati

Shoqëria sekrete më e njohur është Iluminati. Iluminati e ka origjinën nga një grupim para masonik i krijuar nga Johann Adam Weishaupt në 1776 në Bavari. Qëllimi i këtij grupimi është “ të provojë se njeriu është i ndryshë dhe nga këndvështrimi i tyre superior” Për të arritur këtë ata kanë ndërtuar një plan politik. Në fakt edhe pse janë zhdukur nga horizonti ata vazhdojnë të shfaqen përmes videolojrave, librave dhe filmave.

Konfederata e dashurisë së përjetshme

Në një artikull të 1972 revista amerikane Rolling Stone e quan këtë grupim mafja hippie. Grupi i hippive ishte tepër i lidhur me studimin e feve, veçanarisht i përqëndruar në fetë orientale. Këta të fundit ishin të bindur se LSD-ja si drogë përmirëson gjendjen shpirtërore. Ky miks mes drogës dhe fesë e bën këtë të fundit një nga shoqëritë sekrete./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë