Loading…
Jo vetëm njerëzit, edhe delfinët dhe balenat vuajnë për vdekjen e të dashurve të tyre
  • 06/06/2018 | 19:09

Jo vetëm njerëzit, edhe delfinët dhe balenat vuajnë për vdekjen e të dashurve të tyre

Balenat dhe delfinët e kanë problem t’i lënë të dashurit e tyre pasi të vdesin dhe vazhdojnë të qëndrojnë afër trupave të tyre.


Kjo sipas një studimi të ri që thotë se këto gjallesa madhështore vuajnë për vdekjen e miqve dhe familjarëve në mënyrë të ngjashme me njerëzit, transmeton gazetametro.net

Ata janë parë duke u ngjitur për trupin e pajetë të fëmijës së tyre dhe duke i mbrojtur ata nga grabitqarët.

Hulumtuesit nga Dolphin Biology and Conservation në Oceancare në Cordenons, Itali, analizuan 78 raste të trajtimit të të vdekurve nga ana e gjitarëve ujorë me kohështrirje nga viti 1970 deri më 2016.

Më shumë se 90% e delfinëve të studiuar treguan kujdes ndaj të vdekurve të tyre.

Ata përpiqeshin ta kthenin të vdekurin në sipërfaqe të ujit nëse fundosej e madje përformonin edhe përpjekje për ringjallje të tyre.

Shkencëtarët vrojtuan të njëjtën sjellje edhe te balenat. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë